Un tânăr din Balș a fost prins de polițiști în timp ce conducea un autoturism sub influența băuturilor alcoolice, după o urmărire ca-n filme pe străzile orașului, pentru că el a refuzat să oprească la semnalul regulamentar al oamenilor legii. Testat cu etilotestul, aparatul a indicat o alcoolemie de 1,03 mg/l. Șoferul s-a ales cu dosar penal.
Totul s-a petrecut în urmă cu două zile. Duminică seară, în jurul orei 20:00, polițiștii rutieri din Balș au efectuat semnalul regulamentar de oprire unui autoturism care circula pe strada Nicolae Titulescu.
Întrucât conducătorul auto nu a oprit la semnalul regulamentar al polițistului, s-a procedat la urmărirea acestuia, cu semnalele luminoase și acustice în funcțiune.
Autoturismul a fost urmărit pe mai multe străzi din localitate, până pe strada Tudor Vladimirescu, unde autoturismul a fost oprit, iar la volanul acestuia a fost identificat un tânăr de 23 de ani, din localitate.
„Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, polițiștii au procedat la testarea acestuia cu aparatul etilotest, rezultând o concentrație alcoolică de 1,03 mg/l alcool pur în aerul expirat”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției Olt, Claudiu Șerban.
Tânărul a fost condus la o unitate spitalicească, în vederea prelevării mostrelor biologice de sânge, pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.
Pe numele acestuia, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Citeste mai mult