Universitatea ”Ștefan cel Mare” Suceava a câștigat un nou proiect de atragere a cercetătorilor din străinatate, având un buget de aproximativ 6 milioane de lei. Prof.univ.dr. Mihai Dimian a anunțat că un profesor universitar de la Georgia State University (SUA) va coordona echipa universitarilor suceveni în implementarea proiectului biomedical ”Metagenomics and Bioinformatics tools for Wastewater-based Genomic Surveillance of viral Pathogens for early prediction of public health risks”.
Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării a lansat în luna septembrie 2022 apelul pentru Investiția 8 din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR): Dezvoltarea unui program pentru atragerea resurselor umane înalt specializate din străinătate în activități de cercetare, dezvoltare și inovare. Cercetătorii din străinătate, inclusiv românii din diaspora, își pot desfășura, astfel, proiectele în instituții sau unităţi de cercetare-dezvoltare din România. Directorul de proiect își va putea construi o echipă formată cercetători post-doctoranzi și studenţi doctoranzi. Domeniile pentru care au fost depuse proiecte sunt Științele Exacte și Inginerie, Științele Vieții, Științele Sociale și Umaniste.
Finanţarea maximă acordată pentru un proiect cu o durată de 36 de luni este de 7 milioane de lei. (O. N.)
The post Un nou proiect de atragere a cercetătorilor din străinatate, cu un buget de 6 milioane de lei, câștigat de USV appeared first on Obiectiv de Suceava.
Citeste mai mult