În cursul zilei de astăzi, la Cinematograful Luceafărul din Vulcan are loc o dezbatere în ceea ce privește dezvoltarea integrată a Văii Jiului. ADTI Valea Jiului monitorizează implementarea Masterplanului integrat pentru turism all season în Valea Jiului.
”Dezvoltarea integrată a Văii Jiului presupune o corelare a tuturor inițiativelor de dezvoltare economică, asigurând o mai bună accesibilitate, o calitate mai ridicată a vieții pentru locuitori și transformarea într-o destinație turistică în care identitatea zonei este pusă în valoare. Printr-o strategie pentru turism integrat se valorifică durabil specificul local, în conformitate cu Pilonul 3 al Strategiei de dezvoltare a Văii Jiului, dar se asigură și îmbunătățirea calității vieții, crearea unui mediu sănătos și durabil pentru generațiile viitoare, diversificarea economică, inovare și antreprenoriat, precum și accesibilitatea, mobilitatea și conectivitatea. În contextul celor de mai sus, ADTI Valea Jiului monitorizează implementarea Masterplanului integrat pentru turism all season în Valea Jiului, realizat prin sprijinul World Bank Romania în cadrul proiectului Functional Areas in the EU. Acest masterplan reunește inițiativele autorităților publice locale cu programele naționale și județene, propunând un concept comun, aplicabil la nivelul Văii Jiului. Pentru că este un document care se construiește împreună cu societatea civilă, acesta va fi supus consultării publice în perioada următoare. Prezentarea inițială a acestui proces va fi realizată miercuri, 20septembrie, ora 13.00, la Cinematograful Luceafărul din Vulcan, urmând ca în perioada următoare să așteptăm propunerile și observațiile din partea publicului interesat”, arată organizatorii.
FOTO: FACEBOOK ADTI VALEA JIULUI
Acest articol Turismul all season în Valea Jiului dezbătut la Vulcan a aparut prima data in Servuspress.
Citeste mai mult