Bătrânul din Slătioara, Olt, care, în urmă cu aproape trei luni, și-a ucis și decapitat prietenul de pahar, un bărbat de 50 de ani, din aceeași localitate, nu scapă de gratii: instanța a prelungit măsura arestării preventive luată faţă de inculpat.
Tribunalul Olt a dispus, ieri, prelungirea măsurii arestării preventive luată faţă de inculpatul Ilie Tudor, pentru săvârşirea infracţiunilor de omor calificat şi profanare de cadavre sau morminte, pe o durată de 30 de zile, se arată în încheierea instanței de judecată.
Decizia nu este definitivă, inculpatul având drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicarea copiei minutei.
Crima teribilă care a șocat județul a avut loc în 5 decembrie 2023, în comuna Slătioara.
Victima, un bărbat de 50 de ani, din comună, și cel care avea să-i devină călău, un bătrân de 70 de ani, au consumat alcool acasă la acesta din urmă, o locuință socială pusă la dispoziție de primărie. Pe fondul consumului de alcool, între cei doi a apărut un conflict spontan, în timpul căruia gazda a luat un topor și și-a lovit oaspetele în cap și la nivelul toracelui. După ce victima nu a mai mișcat, probabil cu gândul de a ciopârți cadavrul pentru a scăpa de el, agresorul l-a decapitat pe bărbatul ucis, tăindu-i și brațul drept, pe care le-a aruncat într-o hazna.
După crimă, făptașul i s-a destăinuit unei femei care a anunțat Poliția.
Citeste mai mult