Astăzi, în ziua Sfântului Andrei, o tragedie a lovit comunitatea din municipiul Botoșani, când un polițist activ al Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani și-a pus capăt vieții pe mormântul fetiței sale decedate la vârsta de 1 an.
Bărbatul, absolvent al Școlii de Poliție Slatina din promoția 1996, cu o carieră îndelungată dedicată ordinei publice, era șeful Postului de Poliție Stăuceni. Însă, în ciuda imaginii de om puternic și dedicat serviciului, acesta purta în suflet povestea dureroasă a pierderii fiicei sale, pe nume Andreea.
Fetița, în vârstă de doar 1 an, s-a stins din viață, iar tristețea a devenit nemărginită pentru părintele ei. Înmormântarea micuței a avut loc în comuna Vlăsinești, iar astăzi, în ziua Sfântului Andrei, tatăl său a decis să-și încheie propria suferință pe mormântul Andreei, împușcându-se în cap cu pistolul din dotare.
Comunitatea locală este șocată de tragicul eveniment, iar autoritățile desfășoară investigații pentru a înțelege în detaliu circumstanțele care au condus la gestul disperat al polițistului. Este o pierdere grea pentru colegii săi de muncă și pentru întreaga comunitate, care încearcă să găsească răspunsuri într-un moment atât de dureros.
Articolul Tragedie de Sfântul Andrei. Polițist împușcat în cap pe mormântul fiicei sale de un an apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult