Sâmbătă, 17 februarie, de la ora 18.30, în Sala Operei, este programat spectacolul de balet „Carmen”, pe muzică de G. Bizet, R. Scedrin, J. Rodrigo, C. Rissuti, M. Pemella, oglinda îndrăgitei opere, în pași de dans.
Opera Brașov a mai anunțat luni că biletele pentru spectacolele lunii martie, puse în vânzare luni dimineața, s-au epuizat în mai puțin de două ore.
Spectacolul de balet „Carmen”
Potrivit Operei Brașov, dragoste, gelozie, crimă și un aranjament pentru corzi și percuție – o ofertă completă pentru un spectacol de balet.
Compozitorul rus Rodion Scedrin a concentrat în scenariul său acțiunea și muzica lui Georges Bizet, creionând partituri solistice extrem de ofertante pentru balerini. Suita „Karmen” a fost compusă de către Scedrin pentru soția sa, celebra balerină Maya Plisetkaya.
Premiera a avut loc pe 20 aprilie 1967, la Teatrul Bolshoi din Moscova. Respins iniţial de cenzura sovietică fiind considerat o ofensă la adresa dansului clasic, baletul a devenit treptat cea mai cunoscută lucrare a lui Scedrin şi mai îndrăgită în Occident și a inspirat coregrafi importanți de pe toate meridianele lumii. Lucrările compozitorilor J. Rodrigo, C. Rissuti, M. Pemella completează muzica din acest spectacol.
Cele două personaje principale, Carmen și Don José, sunt puse în valoare prin momente solistice de mare sensibilitate și dramatism. Nu lipsesc momente de ansamblu încărcate de temperamentul muzicii spaniole.
Vor da viață acestor personaje pasionale prim-balerinii Operei Naționale Române Cluj-Napoca, Andreea Jura și Dan Haja. Alături de ei, soliștii și ansamblul de balet al Operei Brașov: Toreadorul – Claudiu Dane, Ines – Luna Muramatsu (debut), Ofițerul – Matei Rada, Garcia chiorul – Dorin Mirea, Le Dancaïre, șeful contrabandiștilor – Teodor Pătrașcu, Le Remendado – Adrian Scriminț, O țigancă – Melania Condoiu (debut), Dorothea – Adriana Simion (debut), Lilas Pastia – Mugurel Oancea. Țigănci: Melania Condoiu, Valentina Mirică, Ariana Marcu, Daria Nicoară, Miruna Mîndruță, Hana Okudaira (debut), Cristina Rotundu. Spaniol: Mihaela Pop, Andreea Rusu, Diana Drăgan, Alexandra Scriminț. În rolul celui care dă viață gândurilor și trăirilor lui Don José va fi baritonul Lorand Cristian. Participă membri ai Corului Operei Braşov: Florin Grama, Claudiu Bugnar, Dorin Iuga, Bogdan Mirică, Marius Tămăşanu. Coregrafia și regia sunt semnate de Ioan-Dorin Coșeriu. Scenografia: Șerban Iuca. Asistent coregrafie: Iulia Coșeriu. Regie scenă: Cristina Roșu.
Spectacolul durează o oră și 30 de minute și are o pauză. Pentru acest eveniment, nu mai sunt bilete disponibile.
„Cocoșelul neascultător”, în Sala Operei
Miercuri, 14 februarie, de la orele 10.00 și 11.30, în Sala Operei, cei mai mici spectatori sunt așteptați să ia parte la aventurile din „Cocoșelul neascultător”, creat de Ion Lucian.
Din distribuție fac parte artiștii Operei Brașov: Cocoșelul – Irina Iftene, Pisica – Anca Panait, Ursul – Ștefan Schuller, Vulpea – Sonia Hazarian, Corbul – Cristian Dicu, Codiță – Alina Ichim, Urechiușe – Mihaela Marele. Regia artistică este semnată de Constantin Ungureanu. Asistent regie/Coordonator spectacol: Valentina Mărgăraș. Asistent mișcare scenică: Alexandra Sciminț. Regie scenă: Marilena Aldea. Spectacolul este organizat în colaborare cu instituțiile de învățământ din județul Brașov.
Evenimentul durează o oră și nu are pauză. Preț bilete: 20 lei.
Biletele se pot achiziționa doar de la sediul Operei Brașov, cu o oră înainte de spectacol și este necesară o rezervare în prealabil. Informații se pot obține la telefon: 0268/419.380.
„Recitalul de la ora cinci”, la Muzeul „Casa Mureșenilor”
Miercuri, 14 februarie, de la ora 17.00, la Muzeul „Casa Mureșenilor”, se va desfășura „Recitalul de la ora cinci”. Evenimentul muzical va fi susținut de soliștii Operei Brașov: Mădălina Bourceanu – soprană, Aurelia Florian – soprană, Silvia Micu – soprană, Anda Pop – soprană, Valentin Marele – bariton, Alin Anca – bas. Lioara Popa îi va acompania la pian.
Prezentarea evenimentului va fi făcută de Simona Manole. Tema aleasă de artiști, iubirea, nu este una întâmplătoare, dat fiind că pe 14 februarie se celebrează Valentine’s Day. Cei prezenți la recital vor putea asculta o paletă largă de genuri muzicale, de la arii de operă: „O mio babbino caro” din „Gianni Schicchi” de G. Puccini, „Deh vieni alla finestra” din „Don Giovanni” de W.A. Mozart, la lied-uri românești: „Din vise, dragi poeme” – Sabin Păutza, „Pasăre cu pene albastre” de Eugen Doga, până la piese din repertoriul liric universal: „Je te veux” – Erik Satie, „Somebody loves me” – George Gershwin sau „Les chemins de l’amour” – Francis Poulenc.
Recitalul durează o oră și nu are pauză. Preț bilete: 8 lei – adulți, 4 lei – pensionari și 2 lei – elevi, studenți. Acestea se pot achiziționa de la sediul Muzeului „Casa Mureșenilor” Brașov (Piața Sfatului nr. 25), înainte de începerea evenimentului.
Evenimente desfășurate cu sprijinul Consiliului Local al Municipiului Brașov și al Primăriei Municipiului Brașov.
Articolul Spectacolul de balet „Carmen”, la Opera Brașov. Pentru spectacolele lunii martie nu mai sunt bilete apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult