România U16 a câștigat Turneul de Dezvoltare UEFA din Cipru. Brașoveanul Marco Popescu, integralist în jocul cu Cipru U16
România U16 a câștigat Turneul de Dezvoltare UEFA din Cipru.
În perioada 24 februarie – 4 martie, selecționata României U16 a României a participat la Turneul de dezvoltare UEFA, desfășurat în Cipru. Tricolorii lui Nicolae Grigore au câștigat cu 1-0 meciurile cu Scoția U16 și Norvegia U16 si au pierdut jocul cu Cipru U16, scor 0-2.Tricolorii au câştigat turneul, în ciuda înfrângerii de astăzi, având avantajul meciului direct cu Scoția. În meciul cu Cipru U 16, brașoveanul Marco Popescu (Ciucaş Tărlungeni) a fost integralist. Pentru tricolori urmează de o dublă amicală cu Franța U16, tot în deplasare.
Turneu Dezvoltare UEFA
28 februarie | ROMÂNIA U16 – Scoția U16 1-0
1 martie | ROMÂNIA U16 – Norvegia U16 1-0
4 martie | ROMÂNIA U16 – Cipru U16 0-2
Lotul României U16:
PORTARI: Alexandru Glodean (Universitatea Craiova), Alin Ciobanu (FC Botoșani);
FUNDAȘI: David Pătru (Farul Constanța), Costyn Gheorghe (Farul Constanța), Tudor Cocu (FC Player), Bogdan Ungureanu (Girona / Spania), Raul Cojocariu (Atalanta / Italia), Davide Moisa (Venezia / Italia), Luca Burungiu (Hellas Verona / Italia), Raul Tamaș (Universitatea Cluj), Fabio Bădărău (Juventus / Italia);
MIJLOCAȘI: Ianis Podoleanu (Farul Constanța), Ovidiu Buia (Universitatea Cluj), Rareș Coman (Dunărea Călărași), Vlad Ilie (Politehnica Iași), Sebastian Banu (FC Rapid 1923), David Anugo (West Ham United / Anglia), Marco Popescu (Ciucaș Târlungeni), Adelin Sîrbu (CD El Rumbo / Spania), Daniel Savu (FC Player), Daniele Luncașu (FC Bacău), Stefano Precupanu (Juventus / Italia), Albert Radu (Malaga / Spania);
ATACANȚI: Ianis Avrămescu (Farul Constanța), Andrei Roateș (Levante UD / Spania).
Marco Popescu a fost convocat din nou de Nicolae Grigore la naționala U 16 a României
Marco Popescu, împrumutat de FC Brașov la Ciucaș Tărlungeni
Marco Popescu a fost jucătorul lui FC Brașov, iar în vara trecută a fost cedat împrumut pentru un sezon la Ciucaș Tărlungeni. Marco a debutat pentru echipa de seniori a FC Braşov chiar în ultimul meci pe care formația l-a avut programat, în Cupa României, contra celor de la AF AFC Odorheiu Secuiesc. Marco Popescu a fost crescut la echipele de juniori de Ionuţ Mitroi, iar în stagiunea 2022 – 2023 a participat cu echipa de U19 de la FC Braşov, antrenată de Marian Cristescu în Campionatul Naţional, dar şi în Liga Elitelor Under 15 cu echipa condusă de Adrian Lancea.
Articolul România U16 a câștigat Turneul de Dezvoltare UEFA din Cipru. Brașoveanul Marco Popescu, integralist în jocul cu Cipru U16 apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult