Polițiștii rutieri din Mureș au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea nerespectării regimului legal de viteză, rezultând 7 dosare penale și 230 de sancțiuni contravenționale.
Acțiunea a avut loc în noaptea de 20 spre 21 aprilie 2024, pe raza întregului județ.
Au fost întocmite 7 dosare penale la regimul rutier:
2 pentru conducere fără permis2 pentru conducere sub influența alcoolului2 pentru posibila prezență a substanțelor psihoactive (probele biologice fiind recoltate la o unitate medicală)1 pentru sustragerea unui bun aflat sub sechestru legal.
De asemenea, au fost aplicate 230 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 162.000 de lei.Polițiștii au reținut 37 de permise de conducere (30 pentru viteză) și 3 certificate de înmatriculare.
“Acțiunile de acest tip vor continua și în perioada următoare, cu scopul de a crește gradul de siguranță rutieră pe drumurile publice din județul Mureș” – a transmis IPJ Mureș.
Foto: IPJ Mureș (colaj)
Citeste mai mult