La Sânpetru începe extinderea rețelei de iluminat public. Obiectivul primarului Marian Arhire pentru anul acesta: 28 de străzi grupate în 4 tronsoane, însumând 9.5 km, unde în acest moment nu există iluminat stradal. Primele lucrări vor începe efectiv în primăvara aceasta.
Tronsoanele 5 și 7 – lungime de 4.93 km
Tronson 5 – strada Drumul cu Plopi
Tronson 7 – străzile Cazărmii, Ulmului, Oltului, Dumbravei, Frasinului, Castanului, Arțarului, Fagului, Afinului, Stejarului, Liliacului, Carpenului, Teiului, Pinului, Paltinului, Salciei
Tronsoanele 1 și 4 – lungime de 4.56 km
Tronson 1 – străzile Primăverii 5, 6 și 7, Traian Vuia și Prelungirea Traian Vuia, Izvorului, Fântâniței, Bodului (de la Pășunii – Magnoliei)
Tronson 4 – străzile Sf. Andrei, Sf. Constantin și Elena, Triajului
În ultimii doi ani s-au parcurs toate etapele legale pentru delegarea prin concesiune a serviciului de iluminat public. Anul trecut s-a finalizat licitația, s-a semnat contractul cu societatea câștigătoare, s-au emis certificatele de urbanism și s-au întocmit studiile de fezabilitate.
Marian Arhire, primarul comunei Sânpetru, spune că “proiectarea și avizarea durează aproximativ 5 luni de la aprobarea studiului de fezabilitate, iar termenul de execuție este de 6 luni. Astfel, putem anticipa că execuția propriu-zisă a lucrărilor va putea începe în aprilie/mai pentru tronsoanele 5 și 7 și în iunie/iulie pentru tronsoanele 1 și 4”.
Pentru executarea lucrărilor de extindere a rețelei de iluminat public, primarul Marian Arhire a prevăzut în proiectul de buget local pentru anul acesta 6.95 milioane lei – din care 1 milion de lei din fonduri nerambursabile.
Extinderea rețelei de iluminat va continua și anul viitor, pe alte 18 străzi, însumând 7.5 km. În acest sens, în următoarele ședințe de Consiliu Local, se vor introduce spre aprobare studiile de fezabilitate pentru tronsoanele 2,3,6 și 8:
Tronson 2 – străzile Speranței, Vasile Goldiș, Lucian Blaga, Șt. O. Iosif, George Coșbuc
Tronson 3 – străzile Măceșului, Durbav, Jupiter, Galaxiei, Venus
Tronson 6 – străzile Renașterii, DJ 108 tronson 2/1, Calea Hărmanului tronson 6
Tronson 8 – străzile C-tin Brâncoveanu, Drumul cu Plopi tronson 3, Universului 3, Pluton, Orizontului, Sf Dumitru.
În 2022, Primăria Sânpetru a modernizat cu lămpi LED, tot din fonduri nerambursabile, sistemul de iluminat public pe toate străzile din centrul vechi al comunei.
*Articol al USR Brașov (P)
Articolul Primarul Marian Arhire extinde rețeaua de iluminat public pe 46 de străzi din comuna Sânpetru apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult