Concursul de admitere la Şcoala Militară de Subofițeri Jandarmi ”Petru Rareș” Fălticeni, sesiunea octombrie 2023 – februarie 2024, a ajuns în etapa susținerii evaluării performanței fizice, care începe joi, 7 decembrie a.c., și se va încheia pe 13 decembrie. În total, 564 de candidați din toată țara s-au înscris pentru unitatea de învățământ din municipiul Fălticeni, care are disponibile pentru această sesiune de admitere 350 de locuri.
Potrivit planificării, 249 de candidați s-au calificat pentru această probă și vor fi evaluați la școala militară din Fălticeni, dintre care 80 sunt din județul Suceava, restul provenind din celelalte județe din zona Moldovei. Alți 315 candidați înscriși pentru Şcoala Militară de Subofițeri Jandarmi ”Petru Rareș” Fălticeni vor susține proba de evaluare a performanței fizice în alte centre de selecție.
Reprezentanții școlii militare au anunțat că planificarea pentru susținerea probei sportive la Centrul Zonal de Selecție Fălticeni și graficul de desfășurare a acesteia sunt disponibile pe site-ul unității – www.jandarmeriafalticeni.ro.
De asemenea, pentru buna desfășurare a acestei etape a concursului de admitere, candidații sunt îndemnați să planifice deplasarea spre municipiul Fălticeni având în vedere inclusiv prognoza meteorologică și să se informeze din surse oficiale.
Candidații care vor trece de această etapă vor putea participa la proba de evaluare a cunoștințelor, programată să aibă loc în data de 16 decembrie. Examinarea medicală se realizează în perioada 20 decembrie-25 ianuarie pentru candidații care se încadrează în numărul de locuri scoase la concursul de admitere în ordinea descrescătoare a mediilor obținute la proba scrisă. Rezultatele vor fi afișate pe website și la avizierul școlii până la data de 2 februarie. (O. NUȚU)
The post Peste 500 de candidați înscriși pentru admiterea la Şcoala Militară de Subofițeri Jandarmi ”Petru Rareș” Fălticeni. Mâine începe susținerea probei sportive appeared first on Obiectiv de Suceava.
Citeste mai mult