Pescarii din zona graniţei cu Ucraina cer soluţii de la ARBDD, prin primarul Cernega din Ceatalchioi
Încă de la începutul conflictului militar din Ucraina, majoritatea pescarilor care locuiesc sau îşi desfăşoară activitatea în imediata apropiere a graniţei cu statul vecin, au fost supuşi de mai multe ori unor interdictii şi avertizări, care le-a afectat muncă şi veniturile în ultimul an şi jumătate. Mai nou, de când ruşii ataca permanent oraşele de peste Dunăre, pescarii nu îşi mai pot face meseria şi riscă să moară de foame.
În acest sens, primarul comunei Ceatalchioi, Tudor Cernega, a întrunit Consiliul Local şi a propus către ARBDD o solicitare prin care se cer soluţii în vederea renunţării obligativităţii realizării cotei minime de peşte pe acest an, precum şi soluţii pentru viitor.
În acest document sunt cuprinşi toţi pescarii din Plauru, Ceatalchioi, Salceni şi Patlageanca. Primarul Cernega este încrezător şi speră că în curând, experţii din ARBDD să ia primele măsuri în acest sens, motiv pentru care le solicită atât în scris cât şi public să dea dovadă de celeritate în rezolvarea acestei probleme existenţiale.
Articolul Pescarii din zona graniţei cu Ucraina cer soluţii de la ARBDD, prin primarul Cernega din Ceatalchioi apare prima dată în Tulcea noastra.
Citeste mai mult