Patinaj artistic. Julia Sauter, sportivă antrenată de brașoveanul Marius Negrea, locul doi la EduSport Trophy
Julia Sauter s-a clasat pe locul al doilea în întrecerea senioarelor, sâmbătă, la cea de-a şasea ediţie a EduSport Trophy, competiţie de patinaj artistic care a fost găzduită de Patinoarul Allianz-Ţiriac.
Victoria a revenit italiencei Marina Piredda, cu 173,21 puncte, iar Sauter a fost a doua, cu 165,96 puncte, după ce la finalul programului scurt ocupa locul al treilea. Podiumul a fost completat de Aleksandra Golovkina (Lituania), cu 158,50 puncte. Legitimată din primăvara acestui an la CSM Corona Braşov şi antrenată încă din 2010 de brașoveanul Marius Negrea, Julia Sauter e sportiva cu cele mai bune clasări internaţionale din istoria patinajului artistic feminin românesc: locul 18 la Campionatele Mondiale ediţia 2022, locul 20 la Campionatele Mondiale – ediţia 2023, locul 10 la Campionatele Europene – ediţia 2023. „A fost un concurs semireușit, chiar cred ca se putea mai mult”, a spus antrenorul Marius Negrea.
Articolul Patinaj artistic. Julia Sauter, sportivă antrenată de brașoveanul Marius Negrea, locul doi la EduSport Trophy apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult