Consolidarea, restaurarea, reabilitarea și dotarea Palatului Administrativ Suceava va fi finalizată la termenul din iulie 2025. Despre aceasta a făcut referire președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, la una din vizitele pe care le-a efectuat recent pe unele șantiere mari unde sunt lucrări cu fonduri publice.
Construcția este încadrată ca monument istoric de importanță locală – categorie B – iar primul dintre cele trei corpuri (D+P+2E) a fost construit în 1903. Celelalte corpuri de clădire, lipite de primul au fost edificate ulterior, în anul 1968, și au ca regim de înălțime D+P+3E. După 1990, au fost făcute câteva lucrări de reamenajare, între altele în podul (sau cel puțin o parte a acestuia) fiind amenajate birouri pentru diverse structuri din aparatul administrației județene. Cu câțiva ani în urmă, un incendiu puternic a aprins tot podul și o parte din ultimul etaj al clădirii. Numai că în urma intervenției pompierilor o cantitate mare de apă a fost folosită și s-a infiltrat prin pereți până pe la parter. După ce s-au făcut expertizele și lucrările de acoperire/izolare a zonei, s-a așteptat o perioadă pentru obținerea finanțării care avea să fie prin Compania Națională de Investiții (CNI SA) după care a urmat licitația de atribuire a lucrărilor. O singură asociere de firme s-a prezentat la licitația care implica și realizarea proiectului tehnic – licitația fiind pe baza unei Documentații de avizare a lucrărilor de intervenție (DALI) – a participat și a adjudecat lucrarea, în fruntea asocierii fiind cunoscuta firmă suceveană General Construct.
Durata inițială de realizare a investiției – (proiectare și execuție) era, conform contractului nr. 1237/24.08.2022 de 22 luni (660 zile) din care 4 luni (120 zile) proiectarea și 18 luni (540 zile) execuția lucrărilor. Perioada de garanție de buna execuție 5 ani, respectiv 60 luni. Numai că, ulterior, contractul a avut mai multe modificări – 5 potrivit datelor din SEAP, în genere pe fondul finalizării proiectului tehnic, când pot apărea anumite diferențe față de etapa premergătoare. DALI – iar ultima modificare a fost la mijlocul lunii ianuarie a.c..
Potrivit ultimelor declarații ale lui Gheorghe Flutur, lucrările sunt finanțate de Compania Națională de Investiții în limita sumei de 96 de milioane de lei, „adică aproape 20 de milioane de euro”, cum a spus de la bun început șeful administrației județene sucevene. Între altele, lucrările presupun desfacerea a 370 mc pereți de zidărie neconformă; 4.800 mp desfaceri tavane gips carton, lemn, rabitz; 16.000 mp desfaceri tencuieli interioare pereți; 5.300 mp desfaceri pardoseli parchet, mochetă, gresie, marmură; 1.500 mp desfaceri umpluturi grele pe planșee; desfaceri atic corp A și planșeu Sala „Ștefan cel Mare”. „E vorba de investiții în infrastructură, subzidiri în pivnițe, apoi în suprastructură, consolidarea pereților și torcretarea (pulverizarea unui amestec de ciment, apă și agregate pe o suprafață pregătită; soluție tehnică utilizată datorită rezistenței sale la apă și presiune – n.red.) lor cu beton. Sunt peste 16.000 de metri pătrați de tencuială, sunt tavane noi pentru că erau tavane din lemn între parter și etaj. Aceste tavane sunt făcute din nou. De asemenea, avem investiții mari în șarpantă: sunt circa 2.100 de metri pătrați de șarpantă, unde au intrat peste 100 de metri cubi de lemn. De asemenea, avem 2.100 de metri pătrați de țiglă care va fi pusă. Sunt circa 100 de tone de fier beton care este tratat special. Lemnul este ignifugat și tratat pentru atacurile de insecte”, a declarat Gheorghe Flutur. El s-a declarat mulțumit de faptul că pe timpul acestei ierni lucrările nu s-au oprit, fiind mult de lucrat la interior. (Dan PRICOPE)
The post Palatul Administrativ al Sucevei va fi finalizat până la jumătatea anului viitor appeared first on Obiectiv de Suceava.
Citeste mai mult