Având în vedere situația economică actuală din România, este esențial să avem în vedere eficientizarea cheltuielilor lunare. Dacă și tu ești în acest punct în care vrei să fii mai organizat cu banii tăi, ai ajuns unde trebuie. În acest articol vei găsi 4 sfaturi utile pe care le poți pune în aplicare chiar de astăzi. Rămâi aici în continuare și află care sunt acestea!
Vezi care sunt aceste sfaturi
1. Fă-ți o planificare bugetară
Pentru a reuși să îți eficientizezi cheltuielile lunare, trebuie să începi cu o planificare bugetară. Această planificare trebuie să conțină atât veniturile tale totale, dar și cheltuielile pe care le ai. Cheltuielile sunt de mai multe feluri, ele pot fi necesare, precum achiziționarea de alimente sau plata facturilor, sau cheltuieli pe care ni le dorim, cum sunt hainele sau o ieșire în oraș. Pune pe o listă tot ceea ce trebuie să plătești lunar și ceea ce îți dorești să cheltui. Așa vei vedea exact pe ce se consumă banii și ce ajustări trebuie sa faci pentru a reduce cheltuielile.
2. Optează pentru produse second hand
Un alt mod prin care îți poți reduce cheltuielile în mod semnificativ este achiziționarea de produse second hand. Acestea pot fi la fel de bune precum cele noi, deci nu trebuie să te ferești de această posibilitate.
De exemplu, dacă dorești ca luna aceasta să îți cumperi un laptop nou, dar cele disponibile pe piață ți-ar reduce bugetul semnificativ, alege unul la mâna a doua. Îți poți un găsi laptop second hand chiar pe interlink.ro la un preț accesibil. Intră și tu acum pe site să vezi ce variante sunt bune pentru nevoile tale!
Această alegere poate fi făcută când vine vorba de orice gadget și nu numai. Poți achiziționa mobilier, haine și chiar bijuterii second-hand!
3. Fă-ți liste pentru toate cumpărăturile
Pentru a fi cât mai eficient de fiecare dată când faci cumpărături, indiferent de tipul acestora, fă-ți o listă. Așa vei avea exact în minte ce trebuie să achiziționezi și nu vei petrece timp prea mult în magazin.
4. Evită achizițiile impulsive
Trăind într-o societate capitalistă, unde consumerismul este o practică foarte întâlnită, adesea ne este greu să nu facem achiziții impulsive. De cele mai multe ori nu avem nevoie de anumite lucruri, dar ni le dorim pentru că sunt în trend sau pentru că ne-ar face mai cool. Și poate că și tu te regăsești în această categorie.
Deși uneori este în regulă să îți cumperi și ce mai este în trend, nu trebuie să faci o obișnuință din acest lucru. Trebuie să te gândești de fiecare dată când faci cumpărături dacă ai ce face cu acel lucru și să te întrebi de ce îl achiziționezi. În acest fel, pui în practică cumpărarea conștientă și nu vei scăpa de sub control bugetul pe care l-ai stabilit pentru luna în cauză!
În concluzie, dacă vei ține cont de cele menționate mai sus, vei vedea că cheltuielile tale vor fi mult mai chibzuite, dar în același timp și organizate! Nu mai sta pe gânduri și fă-ți chiar acum o planificare bugetară și o listă cu tot ce ai nevoie să îți cumperi!
Articolul (P) Cum îți poți eficientiza cheltuielile foarte ușor? Iată aici 4 sfaturi utile apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult