În România, ca în orice țară din lume, calitatea aerului poate varia semnificativ în orașul altul, în funcție de factor precum densitatea traficului, industria locală, vegetația și condițiile meteorologice. Clasificările privind calitatea aerului pot varia în funcție de sursă și de criterii care sunt luate în considerare, cum ar fi concentrația de particule fine PM2,5 sau PM10, nivelurile de dioxid de azot, dioxid de sulf, ozon și alți poluanți. În acest articol vei afla care este orașul din România cu cel mai curat aer. București este abia pe locul 302.
Orașul din România cu cel mai curat aer. București este abia pe locul 302
Orașul unde aerul are cea mai bună calitate din România este Galați, conform unei statistici efectuate de Agenția Europeană a Mediului. Acesta este situat pe malul Dunării, ocupă locul 21 într-o statistică realizată către Agenția Europeană a Mediului.
În contrast, Bucureștiul se află la coada acestui clasament, ocupând locul 302 din cele 375 de orașe care fac parte din acest studiu. Dacă Bucureștiul este clasificat pe acest loc în acest moment, acest lucru se află în strânsă legătură cu nivelul actual de poluare a aerului.
Vezi și Viața în cel mai poluat oraș de pe glob. Locul în care oamenii stau într-o mare groapă de gunoi
Clasificarea unor orașe din România în funcție de calitatea aerului
Conform Agenției Europene a Mediului, în această statistică, orașele sunt clasificate de cel mai puțin poluat la cel mai puțin poluat în funcție de nivelul de particule fine din ultimii doi ani calendaristici.
Aceste particule fine sunt considerate ca având cel mai mare mare asupra sănătății umane în ceea ce este depistat prematur și bolile asociate acestora, conform specialiștilor impactului european.
Poluarea aerului în România
În acest clasament, orașul din România care are cea mai curată calitate a aerului este Galați, ocupând locul 21. Alte orașe din România incluse în această analiză privind poluarea aerului sunt:
Oradea care ocupă poziția 146
Sibiu care ocupă poziția 157
Constanța pe locul 232
Bacău care ocupă locul 261
Botoșani care ocupă locul 273
Buzău care ocupă locul 274
Timișoara care ocupă locul 281
Brașov care ocupă locul 289
Orașul din România care se bucură de cea mai bună calitate a aerului este Galați, în timp ce Bucureștiul se află în coada clasamentului, ocupând poziția 302.
Cluj-Napoca care ocupă locul 291
Suceava care ocupă locul 296
Satu Mare care ocupă locul 30
Arad care ocupă locul 308
Baia Mare care ocupă locul 313
Ploiești care ocupă locul 327
Piatra Neamț care ocupă locul 329
Târgu Mureș care ocupă locul 330
Iași care ocupă locul 340.
Informații despre calitatea aerului
Este important să menționăm că aceste clasificări pot varia în timp și pot fi influențate de măsurile de mediu adoptate la nivel local sau național.
Pentru a obține informații actualizate despre calitatea aerului în orașele din România, se pot verifica sursele de date oficiale, cum ar fi site-ul Agenției Naționale pentru Protecția Mediului (ANPM) sau alte organizații care monitorizează calitatea aerului. De asemenea, puteți consulta aplicații mobile sau site-uri web care oferă date în timp real despre calitatea aerului în diferite zone.
Citește și Cel mai pur aer de pe planetă este în România
The post Orașul din România cu cel mai curat aer. București este abia pe locul 302 appeared first on Vocea.biz.
Citeste mai mult