Festivitatea de Deschidere a Olimpiadei Naționale de Fizică a avut loc duminică la Universitatea Transilvania, competiția urmând să se desfășoare până în 26 aprilie în Brașov, informează Radio România Brașov FM.
Olimpiada Națională de Fizică va fi în 3 unități de învățământ din Brașov, Colegiul Național „Andrei Șaguna”, Colegiul Național „Unirea” și Liceul „Andrei Mureșanu”.
La competiție participă aproape 500 de elevi din clasele VI-XII, din 39 de județe și din Municipiul București. Olimpiada constă în susținerea a două probe, una experimentală și una teoretică, urmate de proba de baraj.
Inspectoratul Școlar Județean Brașov asigură cazarea elevilor și a membrilor comisiei în trei hoteluri din Poiana Brașov.
Articolul Olimpiada Națională de Fizică, la Brașov apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult