Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Zărnești au desfășurat activități de control la o unitate economică, din localitatea Holbav, unde, după cubarea și măsurarea materialului lemnos existent, au fost aplicate mai multe sancțiuni.
Controlul s-a desfășurat împreună cu reprezentanții Direcției Silvice Brașov, iar în urma celor constatate, au fost aplicate 2 sancțiuni contraventionale la regimul sivic, după cum urmează:
– 1 sancțiune în valoare de 10.000 lei și confiscarea valorică a cantității de 53.98 mc. lăturoaie, în valoare de 9.284,56 lei și cantitatea de 4,86 tone rumeguș în valoare de 311,04 lei. Suma totală confiscată valoric fiind de 9.595,6 lei.
– 1 sancțiune cu amendă în cuantum de 1.000 lei și confiscarea cantității de 5,21 mc cherestea, în valoare de 4668,16 lei.
Articolul O societate din Holbav care se ocupă cu material lemnos, amendată de oamenii legii apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult