O persoană a fost salvată joi din râul Olt, în jurul orei 10.30, în zona localității Voila.
Potrivit ISU Brașov, la fața locului s-au deplasat o autospecială cu apă și spumă, un echipaj cu barcă, și o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Județean cu medic. De asemenea, a fost alertat SVSU Voila.
La sosirea echipajelor operative persoana era deja extrasă din râu, s-a intervenit pentru acordarea primului ajutor medical.
Persoana a fost găsită în stop cardio-respirator. Aceasta a răspuns manevrelor de resuscitare aplicate de către echipajul medical prezent, fiind transportată la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate și investigații suplimentare.
Articolul O persoană a fost salvată din râul Olt apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult