Mărțișorul reprezintă un simbol al primăverii, anotiompul cel mai îndrăgit al anului. Deși este un mic obiect, fără o valoare materială deosebită, el prezintă o semnificație sentimentală importantă, fiind oferit în prima zi a lunii martie persoanelor dragi de sex feminin, cunoștințelor apropiate ca să le aducă noroc și sănătate. Mărțișorul se poartă în piept […]
Articolul Mărţişorul vestește sosirea primăverii! apare prima dată în Mesagerul de Covasna.
Citeste mai mult