https://www.observatorulbuzoian.ro/feed/De mult timp, pe o așa-zisă listă scurtă pentru a fi intervievați de noi, se aflau și “oamenii-imagine” ai Metalului. Adică președintele Patrick Benga, antrenorul Vali Stan și Gică Guiu, probabil inima (la propriu) și sufletul (mai mult decât la propriu!) acestui club. La umbra stadionului “Gloria” e greu să mai crească flori, mă gândeam eu cu ceva ani în urmă, pe când stăteam în peluza dinspre RENEL și vedeam două meciuri dintr-un foc în anumite zile de sâmbătă. Uite însă că, de vreo 4-5 ani, după ce băieții “metaliștii” (cum ne place nouă să-i alintăm) au promovat din D în C, iar apoi au eliminat Gloria din Cupă, au ajuns în faza optimilor, anul trecut cu semifinală pierdută contra Ceahlaului… O grămadă de povești frumoase de spus, multe fiind deja despicate și dezbătute la TV Buzău de Prof. Ionuț Paraschiv, un alt “metalist” pur-sânge, astfel că Vali al nostru din redacție nu a făcut altceva decât să aștepte un moment potrivit și să adune frișca de pe tort cu trei interviuri frumoase într-o singură după-amiază de fotbal! Trei dintr-o lovitură, iar astăzi noi am decis că discuția cu președintele clubului, omul care a vrut să atingă cerul cu mâna apărând culorile acestui club, să continue ceea ce ne povestiseră Vali Stan și Gică Guiu din primele două episoade ale trilogiei “Metalul, echipa buzoienilor”.
P.S. Mai sunt doar două zile până la prima manșă a semifinalei de la Bacău (transportul cu autocarul e suportat de club!), iar returul se va juca sâmbătă după-amiază în Crâng. Suporterii fideli ai “metaliștilor”, dar și orice alt iubitor de sport din Buzău, pot să-i sustină pe ai noștri în realizarea primului pas spre atât de dorita promovare în Liga a II-a!
Eduard Ungureanu The post Interviurile “Observatorului”, cu Patrick Benga first appeared on Observatorul Buzoian.
Citeste mai mult