Un incendiu de vegetatie uscată a izbucnit marți în fondul forestier în zona Dealul Frumos, în localitatea Dumbrăvița.
Potrivit ISU Brașov, la fața locului se deplasează 3 autospeciale de stingere cu 15 pompieri, echipaje aparținând SVSU Dumbrăvița si SVSU Codlea și 10 lucrători de la Ocolul Silvic.
Intervenția pentru stingerea focarelor de incendiu este dificilă din cauza faptului ca nu se poate ajunge cu autospecialele de intervenție până la focarele de incendiu și a vântului care suflă cu putere, existând pericol de extindere.
Misiunea este în dinamică.
Articolul Incendiu de vegetație în Dumbrăvița. Intervenția de stingere este dificilă din cauza vântului și a zonei apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult