O încercare de furt de lingouri de aluminiu a avut loc, noaptea trecută, la ALRO Slatina.
Potrivit unor surse din cadrul societății, ar fi vorba de angajați ai societății care au aproape o tonă de lingouri de aluminiu. „Marfa” a fost trecută peste gardul unității și introdusă în portbagajul unei mașini care se afla în parcarea unității.
„Din câte am înțeles, le-au dat peste gard (lingourile – n.r.), în parcarea fabricii, și le-au băgat în portbagajul unei mașini. Cel care le primea peste gard a fost luat apoi de o altă mașină care a plecat de la fața locului”, au spus sursele citate.
Din păcate pentru hoți, întreaga operațiune a fost observată de un agent de pază al societății, care a anunțat Poliția.
Polițiștii de la Ordine Publică din cadrul Poliției Slatina s-au mișcat rapid, astfel încât au identificat atât autoturismul în cauză, cât și pe hoți.
Ar fi vorba de două persoane, tată și fiu, care au fost duse la sediul Poliției, pentru audieri, dar în operațiune ar fi implicați mai mulți angajați ai ALRO.
Nu este primul caz de acest gen. În 2017 a avut loc un furt masiv de aluminiu. Atunci, șapte angajați au sustras 22 de tone de deșeuri din aluminiu din incinta SC ALRO SA, pe care intenționau să le valorifice ilegal pe raza municipiului Slatina.
În urma unei acțiuni de prindere în flagrant pusă la cale de polițiști, cei în cauză au fost prinși și deferiți Justiției.
Citeste mai mult