Anul acesta, duminică, 12 mai 2024 am sărbătorit Ziua Naţională a Portului Tradiţional din România. Marcarea acestei zile a fost instituită prin Legea 102/2015, iar iniţiatorul ei a fost europarlamentarul Maria Grapini.
”Prin instituirea unei zile a portului popular se marchează importanţa şi din punct de vedere al valorii culturale pentru fiecare popor a portului şi tradiţiilor proprii şi se evidenţiază modul în care cetăţenii europeni pot trăi în unitate prin diversitate, diferenţele dintre grupuri ducând la evoluţie şi îmbogăţire culturală.”, se menţionează în expunerea de motive a iniţiatorilor, conform https://www.cdep.ro.
Pentru a marca şi celebra această zi, , membrele Asociaţiei Femeilor Întreprinzătoare din România- filiala Galaţi au vizitat Muzeul în aer liber « Vatra cu dor » din sat Şiviţa, comuna Tuluceşti. Muzeul, rezultat al muncii şi eforturilor extraordinare ale artistului popular Paul Buţa, se lasă descoperit oricărui vizitator doreşte să se conecteze la tradiţiile şi obiceiurile strămoşeşti, la natură şi la traiul natural, la contopirea pământului şi a ierbii cu picioarele şi sufletele oamenilor.
Prezentarea plină de umor, dar şi de învăţăminte şi detalii legate de o lume mai veche, dar pe cât de veche pe atât de actuală, a evidenţiat semnificaţia portului tradiţional şi mai ales a obiceiurilor în păstrarea identităţii naţionale.
The post FOTOGALERIE: ZIua Naţională a Portului Tradiţional din România, marcată la Galaţi de către Asociaţia Femeilor Intreprinzătoare din România -Galaţi first appeared on PresaGalați.ro.
Citeste mai mult