Florentina Luca – Moise, candidat independent la Primăria și Consiliul Local Piatra-Neamț, alocă tinerilor o parte importantă din programul său electoral.
„În multe dintre activitățile mele publice sau private, am stat de vorbă cu tinerii din oraș. Le cunosc nemulțumirile și dorințele. Sunt firești. Își doresc un loc în care să se simtă în siguranță, își doresc să fie luați în seamă și să trăiască într-un loc de care să fie mândri și în care să își invite prietenii din alte orașe.
Au nevoie de evenimente și acesta este un obiectiv prioritar, când voi ajunge primar. Toate orașele au deja festivaluri de tradiție, au reușit să se mobilizeze pentru a crea nu doar adevărate sărbători locale, ci și programe dedicate tinerilor. Sunt inițiate acțiuni pe bază de voluntariat în care să îi implice. Ei sunt dornici să participe, sunt deschiși, sunt creativi și au energie. Toate aceste atu-uri pot face minuni în orașul nostru. Trebuie să ne deschidem ochii și inima ca să le vedem! Nu ne mai putem permite să ne zbatem în neputință!
Piatra-Neamț poate găzdui cele mai de succes festivaluri. Avem o natură generoasă, suntem binecuvântați cu un relief de vis. Ne lipsesc bucuria, culoarea, energia…. E timpul să le readucem în orașul nostru!
Pe lângă festivaluri și târguri, voi crea parteneriate cu acele companii mari sau firme mai mici care au investit în infrastructura sportivă și vom organiza competiții naționale și internaționale.
Astfel de acțiuni organizate de Primărie aduc beneficii pe toate planurile. Și mă refer aici atât la atmosferă, cât și la partea economică. Turiștii înseamnă venituri – la cazare, la restaurante, la producători locali. De aceea este nevoie ca primarul să fie un partener al tuturor, astfel încât să oferim servicii integrate. Trebuie să creăm plusvaloare din ceea ce avem, nu inventăm roata!
Dar mai ales tinerii noștri au nevoie de un partener în primar. Pot fi acel partener. Vreau să fiu!”.
Florentina Luca – Moise este candidatul cu numărul 10 pe buletinul de vot pentru Primăria Piatra-Neamț și cu numărul 11 pe buletinul de vot pentru Consiliul Local Piatra-Neamț.
Articol electoral publicat la comanda candidatului independent Luca-Moise Florentina, CMF24240349.
The post Florentina Luca – Moise pune accent pe tineri: „Calitățile lor pot face minuni în oraș!” appeared first on Stiri Neamt.
Citeste mai mult