Un muncitor a fost rănit în urma unei explozii produsă la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu. În această seară, în jurul orei 19:00, la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, în clădirea de pe strada Tudor Vladimirescu, a avut loc un accident de muncă. Un instalator, angajat al unității medicale, a aprins becul la intrarea într-o anexă din spatele spitalului, imediat având loc o explozie neurmată de incendiu. Angajatul a suferit arsuri de gradul 2 și 3 pe față și mâini.
Cauza: o posbilă acumulare de caze într-un puț forat
A mers singur la UPU, era conștient. Aici a primit îngrijirile medicale necesare, iar la ora 20:00 a fost transferat la SJU Craiova la Chirurgie plastică. Evenimentul a fost anunțat la ITM Gorj. Un echipaj al ISU Gorj a venit la fața locului pentru asigurarea măsurilor de siguranță (asigurare măsuri PSI specifice). „Presupunem că a fost vorba despre o acumulare de gaze. O posibilă pungă de gaze care s-a format sub un puț de apă forat cu ani în urmă. Anexa respectivă nu este racordată la instalația de gaze”, au transmis reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu.
Citeste mai mult