În ziarul de campanie al PSD-PNL, George Scripcaru se arată dezamăgit de actuala administrație, care a oprit proiectul drumului forestier Gorița.
Drum Imobiliar nu forestier
Proiectul Gorița a fost un proiect inițiat de George Scripcaru, care trebuia să aibă până la 25 de metri lățime, 11 km lungime, prin pădurile Brașovului. Proiectul necesita tăierea a peste 8000 de arbori și specialiștii în domeniu spuneau în 2019 că acest proiect afectează grav biodiversitatea și pune în pericol inclusiv stabilitatea versanților.
În timpul dezbaterii din mediul online, chiar consilierul local Ciprian Chiriches recunoștea că proiectul este benefic pentru cei care vor dori să contruiască pensiuni sau chiar blocuri în zonă, argumentând că este un proiect bun pentru dezvoltarea economică a celor cu afaceri în zona imobiliară.
Brașovenii se opun proiectului. Scripcaru îl susține din poziția de Consilier Local
Peste 14.000 de brașoveni au semnat o petiție inițiată de Allen Coliban pe atunci senator, arătându-se împotriva proiectului.
După preluarea mandatului, Allen Coliban și societatea civilă au pus presiune pe PSD și PNL și după un vot împotriva chiar din partea lui George Scripcaru, consilier local, proiectul a fost oprit prin Hotărâre de Consiliu Local.
Astăzi, George Scripcaru regretă proiectul și regretă public. Oare este acesta un semnal că îl vrea înviat?
Cod mandatar financiar: 21240009
*Articol al USR Brașov (P)
Articolul Drumul Gorița renaște în gândurile lui Scripcaru! apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult