O persoană a fost rănită, marţi, într-un accident feroviar la Drăgăneşti de Vede, Teleorman, unde două vagoane au deraiat, fiind activat Planul Roşu de Intervenţie, informează ISU Teleorman. Este vorba despre un tren IR Craiova – București.
“Până în acest moment, o singură persoană, conştientă, cooperantă, acuză un traumatism la nivelul spatelui, motiv pentru care a primit primul ajutor calificat şi a fost transportată către unitatea de primiri urgenţe. Este vorba despre o femeie de aproximativ 36 de ani. Se face evaluarea tuturor persoanelor la faţa locului. Au fost mobilizate forţe importante (…). Până în acest moment avem o singură victimă confirmată”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Teleorman, Gelu Dragomir, la Digi24.
Alte două femei, cu vârste de 72, respectiv 85 de ani, au suferit atacuri de panică, au primit îngrijiri medicale la faţa locului şi au refuzat transportul la spital.
Călătorii vor fi preluaţi de un tren care va ajunge în scurt timp la locul unde a avut loc accidentul.
“Am luat legătura cu reprezentanţii CFR şi am înţeles că deja au în drum spre locul accidentului un tren care vine dinspre Timişoara şi în aproximativ 10 minute va ajunge şi va prelua toţi călătorii. Sunt şase microbuze la faţa locului, pregătite să preia călătorii şi să îi ducă la cea mai apropiată staţie CFR, dar după cum ne-au precizat cei de la CFR, am înţeles că toţi pasagerii vor fi preluaţi cu acea garnitură de tren”, a mai spus purtătorul de cuvânt al ISU Teleorman, Gelu Dragomir.
Accidentul feroviar s-a produs pe ruta Craiova-Bucureşti. Două vagoane din trei ale trenului IR 1596 au deraiat. Potrivit informaţiilor preliminare, vagoanele nu sunt răsturnate. Din primele informaţii, în tren erau circa 200 de persoane. AGERPRES
The post Două vagoane ale unui tren de călători au deraiat la Teleorman. O femeie rănită appeared first on Obiectiv de Suceava.
Citeste mai mult