Hidrologii au emis, marți, cod roșu de inundații pe râurile mici din bazinele hidrografice Gladna, dar și cod portocaliu pe râurile mici din bazinele hidrografice Bega.
Se anunță scurgeri importante de pe versarnți, torenți, viituri rapide cu posibile efecte severe de inundații și depășirea cotelor de pericol pe cursurile de apă.
În Timiș s-a reunit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. Pompierii au luat mai multe măsuri. Au fost prealertarea subunitățile ISU din Deta, Buziaș și Lugoj și s-au pregătit tehnicile din dotare.
Populația din zonele vizate au primit mesaje Ro-Alert. Avertizarea hidrologică este valabilă până luni seara, la ora 22:00.
Citeste mai mult