Consiliul Județean Olt anunță că, prin vicepreședintele Ionuț Ivan, a semnat primul contract de finanțare în cadrul Programului Național de Investiții ”Anghel Saligny”, acesta vizând modernizarea unui tronson important dintr-un drum județean.
Vicepreședintele Consiliului Județean Olt, Ionuț Ivan, a semnat astăzi, în cadrul unei ceremonii organizate la Ministerul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației, primul contract de finanțare în cadrul Programului Național de Investiții ”Anghel Saligny”.
Acesta vizează modernizarea DJ 546, tronsonul Potcoava – Perieți, pe o lungime de 6,011 km și are o valoare de peste 11,3 milioane lei.
De asemenea, în cadrul evenimentului, alți cinci primari din județ au semnat contracte de finanțare care prevăd investiții importante pentru comunitățile pe care le reprezintă.
Este vorba despre edilii comunelor Brastavățu, Deveselu, Bârza (modernizare drumuri), cel al Slatinei (reabilitarea străzii Depozitelor) și cel din Spineni (înființare rețea alimentare cu apă).
„Proiectul semnat astăzi de către instituția Consiliului Județean Olt este primul din seria celor trei proiecte depuse pentru modernizarea infrastructurii rutiere, de către CJ Olt, în cadrul Programului Național «Anghel Saligny»”, a declarat Ionuț Ivan.
În perioada următoare va avea loc semnarea contractelor de finanțare pentru modernizarea DJ 643 Bobu – Voineasa – Balș (25,2 km) și a DJ 703 C Poboru (sat Cornățelu) – Cungrea – Verguleasa (sat Poganu) – 11,6 km.
Consiliul Județean Olt reușește, în cadrul acestui program, să atragă peste 140 de milioane lei pentru reabilitarea a peste 42 de km de drum județean.
Reamintim că județul Olt se află pe locul doi la nivel național privind alocarea de fonduri. Peste 1,6 miliarde lei vor fi investiți în 95 de obiective de infrastructură rutieră și 62 de proiecte de extinderi sau înființări de rețele de apă și canal în localitățile oltene.
Dintre acestea, până în prezent au fost semnate 68 de obiective de investiții, în valoare de peste 647 milioane lei.
56 de localități au în implementare proiecte importante pentru dezvoltare, cu finanțare guvernamentală: Slatina, Caracal, Balș, Corabia, Piatra-Olt, Drăgănești-Olt, Scornicești, Potcoava, Baldovinești, Bălteni, Bârza, Bobicești, Brastavățu, Călui, Cezieni, Colonești, Corbu, Cungrea, Deveselu, Dobrețu, Dobroteasa, Dobrun, Făgețelu, Fălcoiu, Fărcașele, Găneasa, Găvănești, Ghimpețeni, Grădinari, Iancu Jianu, Icoana, Izvoarele, Leleasca, Milcov, Morunglav, Obârșia, Oboga, Orlea, Osica de Jos, Osica De Sus, Pleșoiu, Priseaca, Sâmburești, Sârbii – Măgura, Spineni, Sprâncenata, Stoicănești, Strejești, Teslui, Tia Mare, Traian, Urzica, Vâlcele, Voineasa, Vulpeni, Vulturești.
Această poziție de top în ceea ce privește alocarea va conduce la o dezvoltare semnificativă a serviciilor publice și demonstrează faptul că administrația județeană are o abordare dedicată și eficientă în atragerea resurselor financiare din fonduri europene și guvernamentale, a mai spus vicepreședintele CJ Olt, Ionuț Ivan.
Citeste mai mult