Prin OUG 67/2023, guvernul plafonează adaosurile comerciale la 17 produse agricole și animale, ceea ce a dus pe de o parte la creșterea prețurilor la alte produse, alimentare și nealimentare (vezi la detergenți, produse de igienă, de exemplu), iar pe de altă parte i-a făcut pe agenții economici să găsească tot felul de soluții, cum ar fi soluția modificării gramajului produselor, dar menținând prețurile inițiale. Și este totul legal, degeaba se dau guvernanții de ceasul morții și vin cu tot felul de propuneri: ba să intervină protecția consumatorului, ba să…
Articolul Când statul dă cu o mână și îți ia cu două apare prima dată în Magazin Sălăjean.
Citeste mai mult