Ronald Gavril şi Flavius Biea au cucerit centurile WBC Latino, vineri seară, în cadrul galei Boxing Fighting Championship 5, desfăşurată în Sala Polivalentă din Craiova.
Ronald ”The Thrill” Gavril a câştigat prin abandonul mexicanului Carlos Gallego Montijo, în repriza a şaptea a meciului de la categoria semigrea. Adversarul din Mexic s-a accidentat la braţul stâng. Gavril, care a dominat lupta, şi-a trecut în palmares a 25-a victorie la profesionişti (20 KO), el având şi trei înfrângeri. Pentru mexican (26 ani) aceasta a fost a şasea înfrângere din cariera profesionistă (4 KO), palmaresul său fiind completat de 10 victorii (7 KO).
O victorie după şapte reprize (din zece programate) a obţinut şi Flavius Biea, la categoria mijlocie. Argentinianul Jonathan Jose Eniz a abandonat din cauza durerilor la umărul drept. Timişoreanul a obţinut a 24-a sa victorie la profesionişti (12 KO), el suferind o singură înfrângere (KO), notează Agerpres.
Gala din Bănie reprezintă debutul Anamariei Prodan ca promotor de box. Pentru acest eveniment de gală, impresarul a scos din buzunar circa 200.000 de euro.
Rezultate tehnice:
categoria grea (4 reprize)Cristian Filip b. KO r.2 Igor Suvacarev (Serbia)categoria uşoară (4 reprize)Maike Cioacă b. KO r.1 Lucian Badeacategoria supermijlocie (4 reprize)Mirel Drăgan b. RSCI r.3 Ionuţ Trandafircategoria mijlocie (6 reprize)Daniel Badulescu b. p. Kalin Simeonov (Bulgaria)WBC Latino (10 reprize) – categoria mijlocieFlavius Biea b. abandonul adversarului r.7 Jonathan Jose Eniz (Argentina)WBC Latino (10 reprize) – categoria semigreaRonald Gavril b. abandonul adversarului r.7 Carlos Gallego Montijo (Mexic)categoria mijlocie (6 reprize)Claudiu Ienci b. p. Dmitri Protkunas (Estonia)categoria mijlocie (6 reprize)Amansio Paraschiv b. KO r.1 Krisztian Santa (Ungaria)categoria super-pană (6 reprize)James Chereji b. KO r.1 Cesar Ignacio Paredes (Peru)
Citește și: Scrimă / Emilia Corbu, noua campioană națională la floretă
Citeste mai mult