În noaptea de sâmbătă spre duminică, la ora 00:35, pe raza localității Leucușești, comuna Preutești, polițiștii au efectuat semnal de oprire regulamentar unui autoturism marca Volkswagen care circula din direcția municipiului Fălticeni. Observând semnalul organelor de poliție, de la volanul autoturismului, a coborât o persoană de sex masculin care a început să fugă pe un teren arabil, însă după ce a fost urmărit circa 150 m de organele de poliție, acesta a fost prins și imobilizat.
S-a constatat că este vorba despre L. Andrei, din Leucușești, posesor al permisului de conducere valabil. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, s-a procedat la testarea acestuia cu aparatul etilometru, rezultatul fiind de 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat. A fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ”conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”.
The post Băut bine, un șofer a luat-o la fugă peste o tarla când a fost oprit de polițiști appeared first on Obiectiv de Suceava.
Citeste mai mult