Bărbat de 52 de ani omorât pe trecerea de pietoni. Bărbatul a murit aseara într-un accident pe DN 1A, la Măneciu, după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul autoturismului a părăsit locul incidentului.
Evenimentul tragic a avut loc în jurul orei 20:30, iar se pare că victima traversa drumul național în mod regulamentar, folosind o trecere de pietoni.
„Din primele verificări de la fața locului a reieșit că un bărbat de 52 de ani, aflându-se în traversarea părții carosabile pe DN 1A, în localitatea Măneciu, a fost acroșat și accidentat de către un autoturism. Conducătorul auto nu a oprit la locul accidentului. În urma impactului, pietonul a fost declarat decedat.
În urma investigațiilor și a cercetărilor efectuate, polițiștii au identificat și ulterior depistat persoana bănuită de săvârșirea faptei, fiind vorba de un bărbat de 45 de ani din orașul Vălenii de Munte.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză, cercetările sunt continuate de polițiști în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă și părăsirea locului accidentului fără încuviințarea poliției”, au transmis reprezentanții IPJ Prahova.
Articolul Bărbat de 52 de ani omorât pe trecerea de pietoni apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult