Agresorul care a sechestrat, agresat și violat o tânără de 18 ani, din Olt, și una de 20 de ani, din Dolj, a fost arestat preventiv.
Este vorba de un tânăr de 22 de ani, din comuna Vela, județul Dolj, identificat de polițiști ăe o stradă din Craiova. Măsura arestului preventiv a fost dispusă de Judecătoria Craiova, la solicitarea procurorilor.
„Admite propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova. Dispune arestarea preventivă a inculpatului Dincă Robert Andrei, pe o durată de 30 de zile, începând cu data de 09.12.2023 până la data de 07.01.2024 inclusiv. Respinge cererea formulată de inculpat, prin apărător din oficiu, de luare a măsurii arestului la domiciliu sau a controlului judiciar, ca neîntemeiată”, se arată în încheierea instanței de judecată.
Decizia nu este definitivă, inculpatul având drept de contestaţie, în termen de 48 de ore de la pronunţare.
Victime acestuia le-a căzut o tânără de 18 ani, din comuna olteană Spineni, și o altă tânără, de 20 de ani, din localitatea doljeană Țuglui, cu care tânărul a intrat în contact printr-o rețea socială. După ce le-a întâlnit pe fete, acesta le-ar sechestrat, agresat fizic, șantajat și violat, după ce le-a deposedat de telefoane.
„În fapt, tânărul este bănuit că, în perioada noiembrie – decembrie 2023, folosindu-se de rețelele de socializare și prin aplicarea metodei ”loverboy”, ar fi stabilit relații de prietenie cu două tinere, una dintre acestea în vârstă de 20 de ani, din comuna Țuglui, jud Dolj, iar cea de-a doua de 18 ani, din comuna Spineni, județul Olt, inducându-le în eroare cu privire la situația sa materială și profesională.
Ulterior, bănuitul, pentru a păstra controlul asupra victimelor, ar fi exercitat acțiuni fizice și psihice asupra acestora, inclusiv prin însușirea mijloacelor electronice de comunicare pe care acestea le dețineau”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției Dolj, Cristian Grigorescu.
În cauză, sub directa coordonare a procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, a fost desfășurat un complex de activități investigativ-operative, tânărul fiind identificat în cursul zilei de 8 decembrie, pe o stradă din municipiul Craiova, acesta fiind condus la audieri.
În urma cercetărilor efectuate și a probatoriului administrat, a fost dispusă reținerea tânărului, pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lipsire de libertate, lovirea sau alte violențe, șantaj, viol și furt, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj.
Activitățile s-au desfășurat cu sprijinul polițiștilor din cadrul mai multor structuri ale Inspectoratului de Poliție Județean Dolj și Inspectoratului de Poliție Județean Olt.
Citeste mai mult