În ședința de joi, 28 aprilie a Consiliului Local Suceava va fi supus aprobării un proiect de hotărâre privitor la indicatoriitehnico-economici ai investiției „Drum de acces Complex sportiv – strada Cardinal Iuliu Hossu”.
Valoarea indicatorilor tehnico-economici care vor fi supuși aprobării prin proiectul de hotărâre aflat la punctul 14 din ordinea de zi a ședinței de joi este de 13,61 milioane lei (inclusiv TVA), adică circa 2,7 milioane de euro.
Este vorba de o stradă cu două benzi pe fiecare sens, benzile având o lățime de 3,5 metri, ceea ce însemană că partea carosabilă a străzii care urmează a fi licitată și realizată poate cu puțin noroc din acest an va fi de 14 metri. Lungimea străzii este de 370 de metri.
Acesteia i se mai adaugă și racordurile la DN 2, trotuarele, canalizarea pluvială (inclusiv căminele de scurgere). Durata lucrărilor este estimată a fi de 6 luni. Facem precizarea că în prezent drumul care face legătura spre complexul sportiv – unde în prezent se află în diferite faze de execuție doar sala polivalentă cu 5.000 de locuri și terenul de sport omologat UEFA – are o lățime de cel mult 7 metri și este un drum de pământ. (D.P.)
The post 2,7 milioane de euro pentru drumul de acces către Sala Polivalentă a Sucevei appeared first on Obiectiv de Suceava.
Citeste mai mult