O fetiță de 2 ani a murit în Spania, după ce tatăl copilei a uitat-o în mașină în timpul unei zile caniculare. Copila, al cărei nume nu a fost dezvăluit, a intrat în stop cardiac miercuri după-amiază, după ce a stat ore în mașină, în orașul Brión, după ce tatăl ei a uitat să o ducă la creșă, relatează The Guardian.
Copilul, al cărui nume nu a fost făcut public, a intrat în stop cardiac miercuri după-amiază, după ce a petrecut câteva ore în vehicul în localitatea Brión, după ce tatăl ei a uitat să o ducă la creșă.
Bărbatul își dusese dimineața celălalt copil la școală
Potrivit relatărilor din presa locală, bărbatul își dusese dimineața celălalt copil la școală și intenționa să o lase pe fetiță la creșă, dar a fost distras de un apel telefonic. În loc să pornească înspre creșă, a condus spre locul de muncă și a uitat copilul în mașină când a ajuns.
Alarma a fost dată în acea după-amiază, când mama fetiței a mers să o ia de la creșă la ora 15:00 și i s-a spus că nu fusese adusă în acea dimineață. Realizând ce se întâmplase, părinții au sunat la serviciile de urgență, iar fetița a fost dusă la un centru medical, unde a fost pronunțat decesul.
Poliția investighează incidentul, iar familia primește consiliere psihologică.
Consiliul local din Brión a declarat două zile de doliu oficial
Consiliul local din Brión a declarat două zile de doliu oficial pentru fată și a anunțat că vineri va fi ținut un minut de reculegere în memoria ei.
„Dorim să transmitem cele mai profunde condoleanțe și tot sprijinul nostru familiei fetiței care și-a pierdut viața ieri în Brión, precum și tuturor prietenilor ei, punându-le la dispoziție toate resursele municipale de care au nevoie în aceste momente dificile”, a transmis consiliul. „Să se odihnească în pace”, a adăugat acesta.
Citeste mai mult