Nicușor Dan a respins categoric posibilitatea ca Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) să facă parte din viitorul Guvern. Reamintim că luni, 18 mai, au loc consultări cu toate partidele parlamentare iar președintele ar putea anunța noul premier al României.
Nicușor Dan a făcut noi declarații privind scenariile de formare a unei majorități parlamentare și a declarat că prioritatea în acest moment rămâne obținerea unei susțineri solide în Parlament. Președintele a evitat să vorbească despre posibile alianțe, însă a exclus ideea ca AUR să facă parte din noul Guvern.
”Chestiunea fundamentală este majoritatea parlamentară. Pentru majoritatea parlamentară fiecare din partide are condiții în trepte cumva. E o întrebare tehnică cu multe scenarii tehnice în care nu vreau să intru acum”, le-a declarat Nicușor Dan jurnaliștilor.
Referitor la posibilitatea ca Partidul Social Democrat să formeze o majoritate și să îl propună premier pe Sorin Grindeanu, Nicușor Dan spus că ”este o ipoteză care în momentul ăsta nu prea pare probabilă”.
Nicușor Dan, despre refacerea coaliției de guvernare: Este responsabilitatea noastră ca la finalul procesului acest Guvern să fie susținut de o majoritate
Întrebat de jurnaliști dacă își dorește refacerea coaliției de guvernare, președintele României a declarat că în acest moment important e ca noul Guvern să fie susținut de o majoritate.
”Când spunem coaliție de guvernare spunem acel protocol, cu acea reprezentare proporțională în guvern, cu un acord pe prefecți, secretari de stat, nu spun că o să ajungem acolo. Ce spun eu este că este cumva responsabilitatea noastră ca la finalul procesului, indiferent că va fi tehnocrat, minoritar sau majoritar, acest guvern să fie susținut de o majoritate, pentru că altfel intrăm foarte repede într-un conflict”, a declarat președintele.
Sursa: romaniatv.net
Articolul Nicușor Dan nu vrea ca AUR să facă parte din noul Guvern. Ce spune președintele despre refacerea coaliției de guvernare apare prima dată în Olt Alert.
Citeste mai mult