Un drum turistic de pe Tâmpa a devenit subiectul unui conflict major între Grupul Ana, controlat de omul de afaceri George Copos, și o parte a comunității din Brașov. Compania susține că accesul auto necesar aprovizionării și evacuării deșeurilor de la restaurantul Panoramic a fost blocat, ceea ce ar pune în pericol funcționarea întregii investiții.
Drumul folosit pentru aprovizionare, închis cu barieră
Restaurantul Panoramic și telecabina Tâmpa au fost renovate în perioada 2024–2025, iar drumul care urcă din Răcădău, încadrat ca traseu turistic, a fost folosit atât în timpul lucrărilor, cât și după finalizarea lor. Localnicii s-au declarat nemulțumiți de traficul auto pe traseu, iar în aprilie aproximativ 300 de persoane au protestat.
Garda Forestieră a intervenit și a închis accesul cu barieră și lacăt, permițând trecerea doar vehiculelor de urgență. Decizia l-a înfuriat pe George Copos, care susține că afacerea nu poate funcționa fără acces auto.
Copos: „Putem închide totul. Aducem bani de acasă”
Omul de afaceri afirmă că a investit peste 21 de milioane de euro în renovarea restaurantului și a telecabinei și că are toate autorizațiile necesare, inclusiv acordul instituțiilor locale pentru folosirea drumului în scopuri de aprovizionare.
„Noi putem foarte bine să închidem totul, pentru că încă aducem bani de acasă. Drumul acela nu este nici măcar drum forestier, este drum de șantier. Am cheltuit o jumătate de milion de euro ca să-l redăm bicicliștilor și celor care urcă pe munte”, a declarat Copos.
Acesta respinge ideea folosirii telecabinei pentru transportul deșeurilor: „V-ați urca într-o telecabină cu care am dus gunoiul? E total incorect și rușinos.”
Garda Forestieră: „Este traseu turistic într-o arie protejată. Mașinile nu au voie”
George Gârbacea, șeful Gărzii Forestiere Naționale, a explicat că traseul se află într-o arie protejată și nu are statut de drum forestier. Prin urmare, accesul auto este interzis, cu excepția vehiculelor de urgență.
„Societatea a avut dreptul să folosească traseul doar în timpul lucrărilor. Singura soluție legală pentru reluarea circulației auto ar fi scoaterea traseului din fondul forestier și reclasificarea lui ca drum forestier”, a precizat Gârbacea.
Conflictul continuă
Petiția „Fără mașini pe Tâmpa”, inițiată de Declic, a strâns peste 3.200 de semnături. Comunitatea cere ca aprovizionarea și evacuarea deșeurilor să se facă exclusiv cu telecabina, în timp ce Copos susține că acest lucru este imposibil din motive de igienă și logistică.
Situația rămâne tensionată, iar soarta telecabinei și a restaurantului Panoramic depinde de modul în care autoritățile și investitorul vor reuși să găsească o soluție legală și acceptată de comunitate. declarațiile lui Copos au stârnit un val de indignare în rândul brașovenilor care-i aduc aminte că Tâmpa nu este a lui și care-i transmit, pe grupuri locale de socializare, să-și ia telecabinele și restaurantul și ,,să se care,, și să lase Tâmpa brașovenilor și turiștilor care vor aer curat.
Articolul George Copos amenință cu închiderea telecabinei din Brașov apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult