Copos și-a pus brașovenii în cap
Un val de reacții negative s-a iscat pe rețelele de socializare, după apariția știrilor despre declarațiile lui George Copos
Acesta a amenințat că închide restaurantul Panoramic din vârful Tâmpei și telecabina, pentru că nu mai poate folosi drumul turistic pentru autovehiculele de la ANA Hotels și ANA Teleferic, companii din holdingul pe care îl controlează (detalii aici).
Brașovenii, în primul rând, sunt revoltați de atitudinea lui Copos, care ignoră faptul că Tâmpa este arie naturală protejată, iar amenajarea drumului turistic pentru acces auto i-a fost permisă doar pentru a facilita lucrările de renovare și modernizare a restaurantului și telecabinei.
Dar circulația autovehiculelor a continuat și după redeschiderea celor două obiective. Și nu doar pentru aprovizionare sau evacuarea deșeurilor, după cum a documentat grupul Civic „Scut pentru spații verzi”, care a organizat un protest și a inițiat Petiția „Fără mașini pe Tâmpa”.
O reacție vine și de la consilierul local USR Alexandru Gheorghe, cel care a făcut sesizarea către Garda Forestieră privind nelegalitatea utilizării accesului auto pe Tâmpa.
Ca urmare, după verificarea făcută la fața locului de șeful Gărzii Naționale Forestiere, George Gârbacea, drumul a fost închis în 24 aprilie.
„Proprietarul restaurantului Panoramic „se supără” și amenință cu închiderea telecabinei, pentru că nu i se mai permite accesul, cu mașinile pe drumul din aria protejată Tâmpa. De parcă acel drum ar fi fost vreodată proprietate privată.
Sincer, situația începe să semene cu agresorul care se supără pe victima-parteneră și o amenință că o părăsește, dacă nu își retrage plângerea.
Tâmpa nu este proprietatea nimănui. Este un simbol al Brașovului și o rezervație naturală, care trebuie protejată. Accesul auto restricționat nu a apărut din răutate, ci pentru că drumul a fost folosit excesiv, inclusiv pentru transporturi și activități care nu aveau legătură cu intervențiile excepționale.
Iar faptul că cineva condiționează funcționarea telecabinei, pe care tot el o administrează, de dreptul de a circula cu mașina prin pădure, nu face decât să confirme cât de necesare erau aceste măsuri.
Telecabina există tocmai pentru transportul oamenilor și al logisticii necesare. Natura nu trebuie să plătească prețul unor ambiții sau al unui șantaj emoțional public.
Întrebarea rămâne simplă: ce vrem pe Tâmpa? Mașini sau natură?”, a scris Alexandru Gheorghe pe Facebook.
Reacții vehemente
Tot aici, reacțiile brașovenilor sunt foarte vehemente, unele comentarii neputând fi reproduse, din cauza limbajului care arată însă cât de mare e revolta:
S-o închidă, ca mergem pe jos, nu se mai satură nici ăsta de câte proprietăți are, parcă trăiește două vieți!
Copos, obișnuit ca toți să îi fie recunoscători fiindcă el își dezvoltă afacerile, șocat că brașovenii i se opun.
Amenințarea asta e o vrăjeală de începător. Nu va închide restaurantul și telecabina pt ca are nevoie să-și amortizeze investiția.
Trebuie să o închidă!
S-o închidă. Nu ne supărăm.
Să închidă cârciuma Panoramic… înainte, mergeam pe jos, era o căbănuță, beam o bere, un ceai, și era minunat…
Tâmpa este a Brașovului. Clar.
Marș afară cu Panoramicul și telecabina! Pleacă unde vrei!
S-o închidă!
Și? Liniștit să închidă, și cabina și restaurantul. Daca se dorește restaurant pe Tâmpa, să se respecte că este arie protejată.
Ducă-se o mie de ani!
Copos joacî la cacealma: dacă închide telecabina, clienții se vor subția semnificativ la restaurant. El va pierde cel mai mult, nu brașovenii.
Tehnici securistoide!! Nu poți să scoți securitatea din el în veci!!
Ne c(…) în telecabina lui!
Sā își ia catrafusele și să plece!
Tâmpa este a Brașovului și este patrimoniul nostru!
Băi căposule ia-ți telecabinele și pleacă acasă. Ești om de afaceri, ai făcut asta pt bani, nu pt brașoveni
La revedere, George!
Corect!.
Bravo brasovenilor.
Verificați lucrările și extinderile pe care le-a făcut în Poiană la Hotelul Sport! Un obiectiv de patrimoniu
Ok, să o închidă. Cine pierde?? Adio clienti la telecabină și restaurant. Deci? Cine pierde???
Fără mașini!!!
Vrajeală de adormit pruncii!
DRUM BUN ȘI CALE BĂTUTĂ!
SĂ PLECE!
Să închidă tot și să vândă unuia care respectă legile!
Exact cum au distrus Poiana, prin construcții aglomerate, hoteluri și vile, au făcut o țigănie unde brașovenii nu mai au loc de acești mafioți care vor să distrugă și orașul. Cei care iubiți Brașovul, știu că ați rămas foarte puțini, faceți tot ce puteți să salvați orașul. Așa să ne ajute Dumnezeu!”.
Afară din Brașov!
Brașovul a votat, mr George copos inchide restaurantul și pleacă, Tâmpa nu este a ta și nici a primarului. Revino peste 50 de ani poate se mai schimbă ceva!
Stimabile, la Brașov se respectă legea,nu ca la București!
Aici nu ține amenințări și intimidări!
Închide, vinde, dar TÂMPA ESTE ARIE PROTEJATĂ ȘI ESTE A BRAȘOVENILOR.
O vom proteja să NU fie distrusă, cum ați distrus
TOT ce ați atins.
Articolul Copos și-a pus brașovenii în cap apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult