Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenționare Cod galben de ploi torențiale, descărcări electrice și vijelii, în intervalul 16 mai, ora 14.00 – 17 mai, ora 12.00, valabilă în județe din sudul Crișanei, Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și în sud-vestul Transilvaniei.
Potrivit meteorologilor, în sudul Crișanei, Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și în sud-vestul Transilvaniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată. Vor fi averse torențiale, descărcări electrice și pe arii restrânse grindină, potrivit meteorologilor.
În intervale scurte de timp (3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi însemnate, în general de 25…50 l/mp.
Vântul va avea intensificări cu viteze la rafală de 50…70 km/h și izolat vor fi vijelii.
Citeşte şi: Președintele polonez Karol Nawrocki a vizitat sanctuarul urșilor de la Zărnești
Citeste mai mult