Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Bistrița-Năsăud, împreună cu procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Bistrița-Năsăud, au destructurat o activitate de trafic de droguri de risc, după ce au descoperit aproximativ 3 kilograme de canabis aflate în posesia a doi tineri, de 19 și 24 de ani.
Potrivit anchetatorilor, cei doi au fost prinși în flagrant delict în data de 9 mai 2026, în comuna Braniștea, în timp ce dețineau și transportau cantitatea de droguri. Din cercetări a reieșit că substanțele interzise ar fi fost procurate anterior de către tânărul de 24 de ani.
În urma probatoriului administrat, procurorii DIICOT au dispus reținerea celor două persoane în zilele de 9 și 10 mai 2026.
Ulterior, în data de 10 mai, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bistrița-Năsăud a decis arestarea preventivă a suspecților pentru o perioadă de 30 de zile.
Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Compartimentului Ordine Publică din cadrul Poliției Orașului Beclean, precum și al jandarmilor Grupei de Supraveghere și Intervenție Beclean.
Anchetatorii precizează că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de lege, precum și de prezumția de nevinovăție.
Citeste mai mult