Autoritățile sanitare din România au emis o alertă pentru consumatori după ce un lot de fistic decojit crud mărunțit a fost retras de pe piață, în urma depistării unei posibile contaminări.
Măsura vizează produsul comercializat în magazinele Selgros și vine ca urmare a unei notificări transmise de producător.
Autoritatea Națională Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat retragerea de la comercializare și rechemarea de la clienți a produsului: Orlandos Maestro fistic decojit crud mărunțit (150 g), produs de ORLANDOS IMPORT EXPORT 2001 SRL.
Lotul vizat este L1803267, cu termen de valabilitate până la 31.03.2027.
Decizia a fost luată după ce în produs a fost detectată prezența ocratoxinei A, o substanță care poate apărea în anumite condiții de depozitare necorespunzătoare și care este atent monitorizată în industria alimentară.
Autoritățile recomandă consumatorilor să nu consume sub nicio formă produsul dacă îl au deja acasă. În schimb, aceștia au două opțiuni:
returnarea produsului în magazinele Selgros de unde a fost achiziționat;
sau distrugerea acestuia, fără a-l consuma.
Un aspect important pentru consumatori este că banii vor fi returnați integral, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal.
Măsura a fost luată pentru a reduce orice risc potențial asupra sănătății publice și pentru a proteja consumatorii.
Rechemarea vizează toate punctele de vânzare Selgros din țară. Autoritățile precizează că produsul nu mai trebuie să se regăsească pe rafturi, iar magazinele au început deja procedurile de retragere din comerț.
Campania de rechemare este valabilă până la data de 10.06.2026.
Articolul Alertă alimentară. Fistic contaminat retras de la vânzare apare prima dată în Monitorul Expres – Stiri Brasov.
Citeste mai mult