Primăria municipiului Bistrița a început lucrările pentru amenajarea unei noi parcări publice pe strada Zefirului, proiect menit să răspundă nevoilor locuitorilor din zonă și să contribuie la o mai bună organizare a spațiului public din cartier.
Primarul municipiului, Gabriel Lazany, a anunțat că investiția reprezintă „o intervenție necesară pentru locuitorii din zonă și un pas în plus pentru folosirea corectă a spațiului public din cartier”.
În timpul unei vizite efectuate pe teren, edilul a constatat prezența mai multor mașini abandonate pe domeniul public, în apropierea noii parcări. Acesta a transmis un mesaj ferm cu privire la ocuparea abuzivă a spațiului public.
„Domeniul public nu este loc de depozitat gunoaie și mașini lăsate în paragină”, a precizat primarul.
Ca urmare, administrația locală a sesizat Poliția Locală pentru demararea procedurilor de identificare și ridicare a vehiculelor abandonate din zonă. Autoritățile spun că măsura are scopul de a elibera spațiile ocupate inutil și de a îmbunătăți aspectul cartierului.
Citeste mai mult